kas gi yra tie SLS, paraben ir kitos bjaurastys šampunuose ir muiluose?

kas suskaičiuos, kiek chemijos mes naudojam kasdien?
Ar žinote tokį eksperimentą, kad žmogų panardinus į alkoholio vonią, jis po kurio laiko bus, švelniai tariant, apgirtęs? Taip taip, mūsų oda geba ne tik išskirti ir šalinti organizmo atliekas su skysčiais, bet ir sugeria tai, kas ant jos patenka. Žinoma, kad per odą į organizmą patenka kažkur 60% to, kas ant jos tepama. O šiais laikais tepama daug: tai ir muilas, dušo želės, šampūnai, kremai, losjonai… Dažnas turbūt nesigilina į jų sudėtį, o parduotuvėje griebiam spalvotą, gražų buteliuką, o jei ir kvapas liux, tai ko dar sukt galvą dėl sudėties? Gi jei parduoda, reiškias naudot galima.

Naudot galima, bet kaip tai atsiliepia mums? Kad ir dažniausias visų prausiklių komponentas - sodium lauryl sulfate, arba dar vienas- sodium laureth sulfate ( nors jie yra ne tas pats, bet patogumo dėlei trumpinu  SLS). Šio detergento, naudojamo grindims, automobiliams, indams plauti yra ir šampunuose, muiluose, dušo želėse, net plaukų kondicionieriuose, skutimosi priemonėse, dantų pastose ir veido valikliuose -dažno mūsų naudojamuose prausikliuose. 
Stiprūs cheminiai plovikliai, tokie kaip SLS puikiai išplauna plaukus, tačiau pažeidžia jų paviršių. Kitos cheminės medžiagos, dažniausiai gaminamos iš naftos produktų, padengia plauką sluoksniu, kuris sukuria storumo įspūdį ir neleidžia jam skilinėti. Galima pamanyti, kad viskas yra puiku, plaukas vis tiek negyvas, tad koks skirtumas, kokios tos cheminės medžiagos. Tai yra pigus, šiurkštus ploviklis, naudojamas šampūnuose dėl valančių ir putojančių savybių. Dažnai išgaunamas iš naftos ir maskuojamas pseudo – natūralioje kosmetikoje su žodžiais „išgautas iš kokoso“. Dirgina akis, sudaro galvos odos atplaišas, panašias į pleiskanas, odos bėrimus ir kitas alergines reakcijas.Nuo agresyvių plaunančių priemonių plaukai silpnėja, skilinėja ir būname priversti toliau naudoti šampūnus su cheminėmis medžiagomis, kurios juos apklijuoja ir vizualiai pagrąžina. Tokio šampūno patenka ir ant odos. O čia jau ir prasideda problemos, kuomet dirginama oda, atsiranda pleiskanos (kurias jau kiti šampūnai naikina), silpnėja plaukų svogūnėliai (dėl ko lėčiau auga, arba visai išslenka mūsų taip puoselėjami plaukai), nuodijamas organizmas
Kam jis reikalingas? Jis smarkiai padidina putojimą, o ir yra labai pigus, tad gamintojai jį visur ir deda. Deda apskaičiuotą kiekį, kuris turėtų nekenkt odai, bet pažiūrėkim: nusiprausiam su SLS, dantis išsivalom su pasta, kurioj gausu SLS, plaukus plaunam - vėl gaunam dozę SLS… Gamintojai juk nesumuoja kiek tų priemonių ant savęs tepsim, o čia jau gręsia SLS padauginimu..
Ir kas prasideda? Dirginama oda ir akys, skatinamas odos pleiskanojimas. O kur dar tai, kad produktuose, turinčiuose SLS buvo rasta  pavojinga kancerogeninė medžiaga 1,4-dioxane, kuri ilgai išlieka kepenyse, gali pasiekti net širdį ir smegenis. Be to, SLS žmogaus organizme gamina nitratus, ilgainiui galinčius sukelti net onkologines ligas.
Kita dažna sintetinė medžiaga, kurios reikėtų vengti - parabenai (bet kuri medžiaga, kurios pabaiga -paraben) kosmetikoje naudojama, siekiant pailginti produkto galiojimo laiką. Tai yra sintetiniai konservantai.  Moksliškai įrodyta ir žinoma, kad jie ypač lengvai prasiskverbia į organizmą ir gali sukelti paraudimą, niežėjimą ir įvairias alergines reakcijas, imituoja estrogenų veiklą ir trikdo hormonų pusiausvyrą, gali išderinti skydliaukės veiklą, kenkia imunitetui ir skatina atsirasti vėžį. Naudojami beveik visose plaukų bei odos priežiūros produktuose. Parabenai turi savybę įsisiurbti į giliausius odos sluoksnius, absorbuotis kraujotakos sistemoje bei susikaupti organizmo audiniuose. Taip šios medžiagos gali pasiekti paaukštintą koncentraciją ir pastebimai gadinti imuninę sistemą, kas gali įtakoti įvairių ligų bei anomalijų atsiradimą. Be to, parabenai iš motinos organizmo per pieną patenka į naujagimio organizmą. 
Propilenglikolis (propylene glycol, PEG), tai cheminis drėkinamasis komponentas (naftos produktas), kurio yra šampūnuose, losjonuose nuo saulės, makiažo priemonėse, veido ir kūno tonikuose, kremuose, siejamas su centrinės nervų sistemos pažeidimais ir gali turėti neigiamą poveikį vaisingumui. Šios medžiagos molekulinis svoris labai mažas, todėl PEG ypač lengvai patenka į giliausius organizmo audinius. Pastebėta, kad jis sukelia alerginę odos reakciją (dilgelinę), neretai tampa odos egzemos priežastimi.  Kai skaitydami etiketę atrandate PEG (polyethylene glycol) ar PPG (polypropylene glycol), saugokitės – jie giminingi sintetiniams. Pramonėje naudojamas kaip antifrizas ir stabdžių skystis. Tepant odą suriša riebalus, išstumdamas skysčius ir svarbius odos sveikatai komponentus, tuo sukeldamas laikiną odos lygumo pojūtį. Naftos chemijos alergija dažnai palydima inkštirų susidarymu. Prasiskverbdamas pro odą į organizmą, elgiasi kaip kraujo indų ir protoplazmos nuodas, sugebantis sukelti distrofinius inkstų ir kepenų pakitimus. Toksiškas, sukelia kepenų anomalijas, (testuoti su gyvūnais). 
Petrolatas (Petrolatum), parafinas, parafino aliejus - naftos chemijos riebalai. Pasižymi tomis pačiomis savybėmis kaip ir mineralinis aliejus, bet nuodingesnis. Taip pat žinomas kaip naftos želė, šis mineralinio aliejaus darinys kosmetikoje yra naudojamas dėl minkštinančių savybių. Neturi jokios maitinamosios vertės odai ir gali trukdyti natūraliam kūno drėkinimo mechanizmui, sukeldamas sausėjimą ir odos skeldėjimą. Gamintojai petrolatum naudoja dėl to, kad jis yra neįtikėtinai pigus. Sulaiko skysčius, neleidžia pašalinti toksinų ir apykaitos produktų, trukdo odos kvėpavimui. Neteisingi odos drėkinimo būdai kenksmingi ir sukelia priešlaikinį senėjimą, o ne atjaunėjimą. Petrolatum yra randamas 7,1% produktų, esančių rinkoje, įskaitant 15% visų lūpų dažų ir 40% visų kūdikiams skirtų losjonų ir aliejų. 
Konservantas urea (diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea) - tai dažnai kosmetikoje naudojamas konservantas, neretai ant pakuočių žymimas Germall II ir Germal 115. Esant 10 laipsnių temperatūrai išlaisvina formaldehidus, kurie pažeidžia kvėpavimo sistemą, dirgina odą, skatina galvos ir krūtinės skausmus, depresiją, nemigą. Paprastai jie komplektuojami su kitų rūšių konservantais ir sudaro labai nuodingas žmogaus organizmui medžiagas (amerikiečių mokslininkai patvirtino jas kaip svarbią kontaktinio dermatito priežastį).
Mineralinis aliejus (mineral oil) - tai pigi medžiaga, gaunama distiliuojant naftą. Odos paviršiuje ji sudaro riebalų plėvelę, dėl to oda tampa minkšta ir lygi. Mineralinis aliejus trikdo odos ląstelių atsinaujinimą, neleidžia odai normaliai kvėpuoti, trukdo pasišalinti toksinams, skatina atsirasti spuogus.
Parafinas (Paraffinum Liquidum) - vazelinas, pigus naftos subproduktas, kuris padengia odą „nekvėpuojančiu” sluoksniu, sudaro komedonus (juoduosius taškus, uždegimus). Gali turėti policikliškiuosius aromatizuotus angliavandenius (PHA), taip pat yra kancerogenai ir mutagenai. Kosmetikoje dažniausiai naudojamas dėl pigumo, lyginant su aukštos vertės augalų aliejais. Dažnai naudojamas visų tipų kremuose masažiniuose aliejuose, tai yra pagrindinė „vaikų aliejaus” medžiaga. Suteikia laikiną odos minkštinimą, riebinimą. 
Diethanolamine (DEA), triethanolamine (TEA) - tai cheminės kilmės (amoniako junginiai) emulsikliai ir putojančios medžiagos, paprastai naudojamos kremų, dezodorantų, šampūnų gamyboje.  DEA ir TEA yra „aminai“(amoniako junginiai) ir gali formuoti vėžį sukeliančius nitrozaminus (kancerogeninius junginius), kai jie susijungia su nitratais. Toksiški, jei naudojami ilgą laiką, ir absorbuojami į kūną. Gali būti įvairių alerginių reakcijų priežastimi, dirginti, sausinti odą bei plaukus. Dažnai kosmetikos produktuose taip pat naudojamas Isopropyl Mystrate (aliejaus tipo minkštinanti medžiaga), kuris sujungtas su TEA arba DEA formuoja vėžį sukeliančius kancerogeninius cheminius junginius - nitrozaminus. 
Fenoksietanolis (Phenoxyethanol) - konservantas naudojamas įvairiuose kremuose. Nepageidaujamas poveikis: kancerogenas, mutagenas ir toksinis. Skatina navikų atsiradimą. Kenksmingas inkstams ir pūslei, sukelia nevaisingumo problemų, sukelia rimtą žala akims, smegenų degeneraciją. 
Butylated Hydroxythaluene (BHT) - naudojamas kremuose bei dezodorantuose. Antioksidantas, pailginantis kosmetikos galiojimo laiką. Nepageidaujamas poveikis: sintetinis antioksidantas, kuris sukelia alergines reakcijas. Vietoj BHT patariama naudoti natūralius antioksidantus, pav. E, C vitaminus ir kitus. 
Butilenglikolis (Butylene Glycol) - vazelininis ingredientas. Toksiškas. 
EDTA - arba etilendiamintetra acto rūgštis, yra cheminė medžiaga, gana plačiai naudojama odontologijoje dėl savo savybių sujungti dvivalenčius arba trivalenčius metalų jonus. 
Triklozanas (Triclosan) - yra pranešimų apie ūmų poveikį sveikatai, pavyzdžiui, odos dirginimas dėl jo poveikio. Gali sukelti rimtų sveikatos problemų, silpnina imuninę sistemą, sumažėja vaisingumas, įtakoja lytinius hormonus, gali sukelti apsigimimus ir vėžį. 
Stearalkonium chloride - tai amoniako junginys,  naudojamas plaukų kondicionieriuose ir kremuose. Sukurtas audinių industrijos, kaip audinių minkštiklis ir yra daug pigesnis, jį lengviau naudoti plaukų kondicionierių gamyboje, nei augalinius proteinus, kurie yra tinkamesni plaukams. Sukelia alergijas, yra toksiškas. 
Sintetiniai kvapai (Synthetic fragrances) - naudojami kosmetikoje, gali turėti iki 200 ingredientų. Nėra jokių galimybių sužinoti, kokie tai chemikalai, jei ant etiketės paprasčiausiai parašyta “fragrance“(kvapai, aromatai). Kai kurių problemų, kaip galvos skausmas, svaigimas, išbėrimas, padidėjusi pigmentacija, stiprus kosulys, vėmimas, odos niežulys ir t.t., priežastimi gali būti šie chemikalai. Patarimas: nepirkite kosmetikos, kuri turi žodį „fragrance“ (aromatai, kvapai) ingredientų etiketėje, jeigu nenurodyta, kad tai yra augalinės kilmės. 
Dimetikonas (Dimethicone) - pigus mineralinis aliejus, arba klastingas silikoninis aliejus. Žalingas patekęs per odą, dirgina akis, dirgina odą, sukelia auglius plaučiuose ir krūtinės ląstoje, sukelia auglius endokrininėje sistemoje. Toksikologinės savybės NEBUVO išsamiai ištirtos. 
Natrio benzoatas - sukelia vėžinius susirgimus, turi kancerogenini poveiki. Dažnai naudojami ir maisto produktuose (E211). 
Ftalatai - labai dažnai randama lūpų dažuose, kvepaluose, dezodorantuose, plaukų priežiūros priemonės, nagų lake, tačiau jie dažniausiai nėra minimi etiketėje ir įvardijami kaip kvapiosios medžiagos. Būtent dėl ftalatų minkštėja oda, lengviau į odą įsigeria kremas, ilgiau išlieka gaivus kvapas. Ftalatai yra gausiausiai naudojamas ir labiausiai paplitęs žmogaus pagamintas teršalas. Jie neigiamai veikia vyrų reprodukcinę sistemą, kenkia kepenims, trikdo medžiagų apykaitą, silpnina imuninę sistemą, vaikams gali sukelti astmą. Randami plastikiniuose vaikų žaisluose, lubrikantuose, vaikų priežiūros produktuose, gali būti maisto produktuose (atsiranda jų pakavimo metu). Tyrimuose su gyvūnais nustatyta, kad ftalatai nuodingi, pakenkia nervų sistemą ir dauginimosi sistemą. Į vaiko organizmą ftalatai patenka pro odą ar burną, nes vaikai viską liečia ir deda į burną (taip pažindami pasaulį), taip pat naudojant vaikams skirtus losjonus, pudras, šampūnus. 
Dar pateiksiu sąrašą sveikatai ypač kenksmingų komponentų: mineral oil, paraffinum liquidum, diethanolamine (DEA), diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, butylated hydroxythaluene (BHT), petrolatum, propilene glycol, polyethilene glycol (PEG), polypropylene glycol (PPE), butylene glycol, dimethicone, dimethicone copolyol, propylparaben, cyclomethicone, ethylparaben, isobutylparaben, methylparaben, sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate (SLS), bentonite, quaternium, bronopol, alluminium silicate, phenoxyethanol, albumin, lauramid dea, triclosan, synthetic fragrances.


Šaltinis

1 komentaras: